Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Prof. Anny Ślósarczyk

Z żalem informujemy, że 2 stycznia 2025 roku zmarła prof. dr hab. inż. Anna Ślósarczyk. Od ukończenia studiów w 1972 roku była pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Technologii Ceramiki i Materiałów Ogniotrwałych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1980 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych, a w 1997 roku – doktora habilitowanego w zakresie inżynierii materiałowej. W 2001 roku została profesorem nadzwyczajnym, natomiast w 2006 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego.

W pracy naukowej prowadziła badania w zakresie ceramiki szlachetnej, dotyczące zagadnień surowcowych oraz modyfikacji właściwości mas i tworzyw ceramicznych. Przedmiotem szczególnego zainteresowania były badania nad bioceramiką i materiałami opartymi na fosforanach wapnia. Rezultatem tych prac było opracowanie i opatentowanie technologii oraz wdrożenie do produkcji przemysłowej pierwszej w Polsce bioceramiki hydroksyapatytowej i hydroksyapatytowo-whitlockowej. Preparaty te znalazły zastosowanie w stomatologii, chirurgii szczękowo-twarzowej i ortopedii.

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH utworzyła Pracownię Bioceramiczną, w której realizowane są projekty naukowo-badawcze oraz wykonywane badania do prac inżynierskich, magisterskich oraz doktorskich. Była promotorką siedmiu rozpraw doktorskich oraz ponad 50 prac magisterskich. Swoją wiedzą dzieliła się jako autorka lub współautorka ponad 370 publikacji i komunikatów naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i międzynarodowych, w tym blisko 10 monografii i skryptów uczelnianych, oraz licznych referatów prezentowanych na polskich i zagranicznych konferencjach naukowych. Pani Profesor była również współautorką 23 patentów, w tym dwóch europejskich, oraz kilku wdrożeń przemysłowych. Zrealizowała wiele projektów badawczych, w tym współfinansowanych przez Unię Europejską.

Pani Profesor była od 1996 roku Członkinią Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów oraz European Society for Artificial Organs, a także Członkinią Komisji Nauk Ceramicznych Oddziału PAN w Krakowie. Była wielokrotnie odznaczana i nagradzana za swoje osiągnięcia naukowe. Otrzymała m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę UMCS w Lublinie, Nagrodę Rektora Uniwersytetu Medycznego w Warszawie oraz Nagrodę Presige. Była Laureatką IV edycji konkursu "Wynalazczyni 2011" oraz trzech nagród na Światowych Targach Wynalazczości i Nowych Technik Brussels Innova w Brukseli, a także wielokrotną laureatką Nagrody Rektora AGH. Pani Profesor należała również do najbardziej wpływowych naukowców na świecie, według rankingu World’s Top 2% Scientists.

Osiągnięcia naukowe, liczne publikacje i patenty to tylko jedna strona jej niezwykłego dorobku. Na równi z tym, co zostawiła na kartach nauki, ważne są wspomnienia tych, którzy mieli przywilej pracować z nią i uczyć się od niej. Była nie tylko naukowcem, ale też człowiekiem, którego duch i wartości pozostaną wzorem do naśladowania.

Uroczystości pogrzebowe śp. Anny Ślósarczyk odbędą się 9 stycznia 2025 r. o godzinie 13.30 na Cmentarzu Parafialnym Bieżanów przy ul. Mała Góra.

Pragniemy przekazać wyrazy szczerego współczucia Rodzinie oraz Najbliższym.

Społeczność Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów